3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych – dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.
Poprzez bibliotekę cyfrową POLONA zapewniany jest nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości (książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych) do nieograniczonego wykorzystania przez wszystkich w dowolnym celu, w tym komercyjnym.
W POLONIE można znaleźć zdania „Dąbrówka przybyła do Mieszka” z 965 r. i rok późniejsze „Mieszko został ochrzczony”, od których rozpoczyna się historia Polski, a także inne zabytki piśmiennictwa i historii polskiej. Można także znaleźć wiele tekstów niedostępnych dziś na rynku księgarskim i antykwarycznym, okładki i ilustracje najlepszych polskich artystów, unikatowe ulotki i afisze, książki z kolekcji królewskich i arystokratycznych, rysunki i ryciny najlepszych polskich artystów. Obok poważnych publikacji naukowych i źródeł historycznych znajdują się publikacje popularne jak romanse i kryminały, książeczki dla dzieci, poradniki, książki kucharskie. Mogą być znakomitym źródłem inspiracji i przyjemności. Wśród obiektów cyfrowych są również: autografy najważniejszych twórców polskiego piśmiennictwa, rękopisy muzyczne Fryderyka Chopina, pierwsze wydanie O krasnoludkach i o sierotce Marysi Marii Konopnickiej czy Nowy Testament z VIII w. – najstarszy rękopis pergaminowy w BN.
Załącznik nr 3 do zarządzenia dyrektora nr 30/2020 z dnia 28 sierpnia 2020r
w sprawie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w Szkole Podstawowej nr 2im. Chwały Oręża Polskiego w Giżycku w czasie stanu epidemii w związku z Covid-19
ZASADY ORGANIZACYJNE KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
I PRZESTRZEGANIA NORM SANITARNYCH
- napisać wiadomość poprzez dziennik elektroniczny podając tytuł zamówionej książki,
- osobiście, każdego dnia w godzinach pracy biblioteki.
8. W celu odebrania zamówionych książek należy zgłosić się do biblioteki następnego dnia po złożeniu zamówienia po godz.10:00 lub po otrzymaniu potwierdzenia o realizacji zamówienia.
9. Zwracaną książkę należy włożyć do specjalnie oznakowanego pudełka, które znajduje się przy ladzie bibliotecznej.
10. Przy zwrocie należy podać pracownikowi biblioteki swoje imię, nazwisko i klasę.
11. Zwracane egzemplarze są poddane 2-dniowej kwarantannie i w tym czasie pozostają wyłączone z wypożyczania.
12. Pracownicy biblioteki mają obowiązek możliwie często wietrzyć pomieszczenie biblioteki.
13. Bibliotekarz odbierający zwroty książek i wydający zamówione egzemplarze powinien dezynfekować blat biurka, klamki i inne przestrzenie dotykane przez użytkowników.
14. Pracownicy biblioteki powinni zadbać o bezpieczne, odizolowane miejsce kwarantanny dla książek i przechowywać je w tym miejscu 2 dni od dokonania zwrotu.