BIBLIOTEKA SZKOLNA


KLASY I-III

Propozycja lektur do wspólnego i indywidualnego czytania:

Afryka Kazika – Łukasz Wierzbicki
Dziadek i niedźwiadek – Łukasz Wierzbicki
Asiunia – Joanna Papuzińska
Cukierku, ty łobuzie! – Waldemar Cichoń
Detektyw Pozytywka – Grzegorz Kasdepke
Dziewczynka z parku – Barbara Kosmowska
Kapelusz Pani Wrony – Danuta Parlak
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) – Justyna Bednarek Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą – Agnieszka Frączek
Sposób na Elfa – Marcin Pałasz
Baśnie (do wyboru) – Hans Christian AndersenBrzechwa dzieciom – Jan Brzechwa
Zaczarowana zagroda – Czesław Centkiewicz
Dzieci z Bullerbyn – Astrid Lindgren
Doktor Dolittle i jego zwierzęta – Hugh Lofting
Drzewo do samego nieba – Maria Terlikowska
Karolcia – Maria Krüger 
Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? – Leszek Kołakowski
Najpiękniejsze wiersze – Danuta Wawiłow
O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśniach i legendach – Barbara Tylicka
O psie, który jeździł koleją – Roman Pisarski
Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa
Pamiętnik Czarnego Noska – Janina Porazińska
Wiersze dla dzieci – Julian Tuwim
Opowiadania Muminków – Jansson Tove
Plastusiowy pamiętnik – Kownacka M aria
Chatka Puchatka – Milne A. A.
 Kubuś Puchatek - Milne A. A.
Kajtkowe przygody – Kownacka Maria
Cudaczek Wyśmiewaczek – Duszyńska 10 szt.

KLASY IV-VI

Lektury obowiązkowe:

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – Rafał Kosik
Akademia Pana Kleksa – Jan Brzechwa
Biblia: stworzenie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne, w tym o siewcy, o talentach, o pannach roztropnych, miłosiernym Samarytaninie
Chłopcy z Placu Broni - Ferenc Molnar
Hobbit, czyli tam i z powrotem - John Ronald Reuel Tolkien
Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks) – Janusz Christa
Katarynka - Bolesław Prus
Mikołajek (wybór opowiadań) – René Goscinny, Jean-Jacques Sempé
Mazurek Dąbrowskiego – Józef Wybicki
Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa – Clive Staples Lewis
Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (fragmenty, w tym: opisy, zwyczaje i obyczaje, polowanie i koncert Wojskiego) – Adam Mickiewicz
W pamiętniku Zofii Bobrówny – Juliusz Słowacki
W pustyni i w puszczy – Henryk Sienkiewicz
Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce
Wybrane podania i legendy polskie, w tym o Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie
Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce
Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne
Wybrane bajki – Ignacy Krasicki

Lektura uzupełniająca klasy IV-VI

Skrzynia Władcy Piorunów – Marcin Kozioł [strona www]
Pajączek na rowerze – Ewa Nowak
Magiczne drzewo – Andrzej Maleszka [strona www]
Wybrana powieść – Małgorzata Musierowicz 
Cyberiada (fragmenty) – Stanisław Lem
Alicja w Krainie Czarów – Lewis Carroll
Ania z Zielonego Wzgórza – Lucy Maud Montgomery
Biały Mustang – Sat-Okh
Cudowna podróż – Selma Lagerlöf
Janko Muzykant – Henryk Sienkiewicz
Kapelusz za 100 tysięcy – Adam Bahdaj
Król Maciuś Pierwszy – Janusz Korczak
Księga dżungli – Joseph Rudyard Kipling
Przygody Tomka Sawyera – Mark Twain
Skarb Troi – Olaf Fritsche
Sposób na Alcybiadesa – Edmund Niziurski
Tajemniczy ogród lub inna powieść – Frances Hodgson Burnett
Trzej muszkieterowie – Aleksander Dumas
Winnetou – Karol May
Wybrana powieść – Alfred Szklarski
Wybrane pozycje z serii Nazywam się… (np. Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska, Jan Paweł II i inne) lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela
Wybrana powieść – Kornel Makuszyński
-  pojedyncze egzemplarze różnych powieści
Dynastia Miziołków –Joanna Olech

KLASY VII-VIII

Lektura obowiązkowa:

Artysta – Sławomir Mrożek
Balladyna – Juliusz Słowacki
Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński
Mały Książę – Antoine de Saint-Exupéry
Opowieść wigilijna – Charles Dickens
Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość) – Adam Mickiewicz
Syzyfowe prace – Stefan Żeromski
Quo vadis , Latarnik – Henryk Sienkiewicz
Wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII i VIII – Jan Kochanowski
Wybrane wiersze poetów wskazanych w klasach IV–VI, a ponadto Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Barańczaka, Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta oraz fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca
Zemsta – Aleksander Fredro
Żona modna – Ignacy Krasicki
Ziele na kraterze (fragmenty), Tędy i owędy (wybrany reportaż) – Melchior Wańkowicz

Lektura uzupełniająca :

Dywizjon 303 – Arkady Fiedler
Krzyżacy – Henryk Sienkiewicz
Monte Cassino (fragmenty) – Melchior Wańkowicz
Oskar i pani Róża – Eric-Emmanuel Schmitt
Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty) – Miron Białoszewski
Pozłacana rybka – Barbara Kosmowska
Przekroczyć próg nadziei (fragmenty) – Jan Paweł II
Wspomnienia wojenne 22 IX 1939–5 IV 1945 (fragmenty) – Karolina Lanckorońska. Lub inne utwory literackie i teksty kultury wybrane przez nauczyciela, w tym wiersze poetów współczesnych i reportaże
Stary człowiek i morze – Ernest Hemingway
Stowarzyszenie Umarłych Poetów – Nancy H. Kleinbaum
Wybrana powieść kryminalna – Agatha Christie


 

Porady i konsultacje czytelnicze i biblioteczne są udzielane online (poprzez dziennik LibrusSynergia), uczniom w godzinach pracy biblioteki,          a nauczycielom i rodzicom w piątki od 8.00 do 14.30. Zapraszamy :)