Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Uczniowie klas siódmych w ramach projektów edukacyjnych
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wykonali projekty ex librisu  naszej biblioteki.

I miejsce Magda Radzewicz kl.7a
II m. Oliwka Cięgowska kl. 7a
III m. Kinga Bujniak kl. 7a
Gratulujemy!!!

7a
7a
7a
7a
7a

17.11.2020r
Dzisiaj zapraszamy  klasy siódme i ósme do wysłuchania fragmentu książki Martyny Raduchowskiej  Szamanka od umarlaków.
Kto by pomyślał, że potomkini wielkiego rodu czarodziejów, wróżbitów i telepatów zbuntuje się wobec rodzinnej tradycji…
Przygotujcie się na solidną dawkę znakomitego humoru, oto nowe wydanie kultowej powieści fantasy Martyny Raduchowskiej.
"Martyna Raduchowska, jak na rasową czarownicę przystało, słowo za słowem oplata czytelnika najpotężniejszą magią, jaką zna ludzkość — magią opowieści. Dajcie się zwieść jej czarom."

https://www.youtube.com/watch?v=T7Ldn9umxRA
Oczywiście książka jest dostępna w naszej bibliotece. Zapraszamy:)
4.11.2020r
Dzisiaj polecamy Wam kolejną część Harrego Pottera - Komnata Tajemnic.
Zapraszamy do wysłuchania fragmentu książki:
Książkę można wypożyczyć w bibliotece szkolnej. Książki zostały zakupione z
funduszu  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
 
 
W środy, przez radiowęzeł szkolny, uczniowie klasy 5a  polecali książki warte przeczytania.
Ze względu na to, że rozpoczęliśmy naukę online, będą polecane  audiobooki i linki do fragmentów książek.
Dzisiaj Jonathan Swift i "Podróże Guliwera".
Guliwer jest podróżnikiem, okrętowym lekarzem i żeglarzem. Od zawsze marzy o tym, aby przeżyć prawdziwą przygodę, wybrać się w daleką podróż i zmierzyć się z największymi wyzwaniami. Kiedy jego marzenie się spełnia, jest bardzo szczęśliwy. Wyrusza w morską wyprawę do dalekich krajów! Niestety, jego statek "Antylopa" nieoczekiwanie rozbija się. Guliwer jest jedyną ocalałą osobą i trafia do bardzo tajemniczej krainy Liliputów. Zamieszkiwana jest ona przez...karły! Oprócz tego pozna również krainę olbrzymów. Guliwer jest niezwykle przejęty, nie wiedział, że na świecie istnieją wyspy z tak niezwykłymi mieszkańcami. W dodatku to nie koniec jego podróży i jeszcze przed nim wiele ciekawych rzeczy do odkrycia. Pytanie tylko, jak wrócić do domu?
 
- audiobook:
 
 
 

W ramach działań związanych z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa 4b w czytelni  wykonała gazetkę z cytatami o książce. 

Od dzisiaj w każdą środę, przez radiowęzeł szkolny, uczniowie klasy 5a będą polecać książki warte przeczytania.
Dzisiaj Kuba przeczytał fragment z książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny.

Harry Potter 
to seria siedmiu powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, wydawanych od 1997 do 2007 roku. Cykl przedstawia świat magii, czyli społeczność czarodziejów, istniejącą równolegle do świata niemagicznego, tak zwanego mugolskiego. Głównymi bohaterami są nastoletni Harry Potter oraz jego przyjaciele: Ron Weasley i Hermiona Granger, uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Najważniejszym wątkiem powieści jest walka czarodziejów, w szczególności Harry’ego, z czarnoksiężnikiem Lordem Voldemortem, dążącym do zyskania nieśmiertelności i przejęcia władzy w świecie magii.

Serię otwiera powieść Harry Potter i Kamień Filozoficzny, wydana 10 kwietnia 1997 roku, zamyka zaś Harry Potter i Insygnia Śmierci, wydana 21 lipca 2007 roku.
W Polsce powieści ukazywały się po raz pierwszy w latach 2000–2008 w tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego. 
Harry Potter reprezentuje liczne gatunki literackie, między innymi fantasy, powieść przygodową, powieść młodzieżową czy dreszczowiec.

 

 
Zaczarowana zagroda,
autorstwa Aliny i Czesława Centkiewiczów to lektura dla klasy II szkoły podstawowej.
 
Akcja książki dzieje się na Antarktydzie. Śnieg oraz mróz to tamtejsza codzienność. A pośród nich polarnicy śledzący dzielne stado pingwinów, którym nie straszna jest zima. Rozpoczynając obserwację nie wiedzieli co ich czeka, jakie figle spłata im ich próba badawcza. Zaczarowana zagroda to jedna z lektur szkoły podstawowej. Klasyka polskiej literatury czytana przez dzieci od lat. Każdy musi przeczytać i poczuć to zimno Antarktydy na własnej skórze.
 
 
 
 
Drzewo do samego nieba - Marii Terlikowskiej
  W ponurym i brzydkim blokowisku każdy chciałyby zobaczyć coś pięknego i innego. Jakieś światełko, które zmieni ten codzienny wystrój w coś ładnego. Drzewo do samego nieba właśnie o czymś takim jest. Książka opowiada, jak to mieszkańcy znaleźli coś wspólnego, dzięki czemu mogą zobaczyć choć odrobinę piękna. Tytułowe drzewo nie jest tylko i wyłącznie rośliną. W swoich korzeniach ma zapisanych wiele wspomnień z tego miejsca. Tak samo zna ludzkie problemy, czucia...
Maria Terlikowska stworzyła książkę pokazującą dzieciom, jak ważna jest ekologia. Rośliny tak, jak nasze drzewo nie są tylko przedmiotami, ale posiadają w sobie wiele wspomnień. Drzewo do samego nieba zawiera wiele ciekawych ilustracji, które jeszcze bardziej przybliżają nam to, o co chodzi w tej opowieści, pobudzają naszą wyobraźnię.
 
Poleca Zuzia z 8a, dziękuję
 
 
 
O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ – opowiadanie dla dzieci autorstwa Romana Pisarskiego
 
Sięgając po książkę pt. O psie, który jeździł koleją nie sądziłam, że okaże się dla mnie tak wzruszająca i pouczającą. Książkę napisał Roman Pisarski, a głównym bohaterem jest pies Lampo, którego zawiadowca przygarnął, lecz pies bardzo często uciekał i jeździł koleją po całym kraju.

Jest to opowieść o wielkiej przyjaźni i wierności.

Sama okładka w sobie jest bardzo zachęcająca, a wnętrze książki okazuje się bardzo interesujące
i warte poświęcenia uwagi. Treść książki potwierdza stwierdzenie, że pies może być najlepszym przyjacielem człowieka.
Jeżeli jest jakaś książka, którą obowiązkowo musisz przeczytać, to będzie właśnie ta. Uważam, że każde dziecko powinno przeczytać tą piękną lekturę bez wymówek, ponieważ nie ma dużo stron i jest naprawdę warta przeczytania. Tę historię polecam każdemu bez wyjątku.
 
Wiktoria z 8a
 
audiobook:
 
https://youtu.be/L6JJDiCN37c